Vítá vás Penzion Apidae!

Ubytování Orlické hory

Penzion Apidae – pojmenovaný latinským slovem Včely – byl otevřen na Vánoce 2021 po náročné téměř 2-leté rekonstrukci. Majitelé vynaložili velké úsilí a péči, aby začali vracet tomuto místu co nejvíce z jeho původního ducha místa. 

Dům byl postaven českým podnikatelem a úspěšným průmyslníkem Edmundem Kadlíkem, který v 80. letech 19. století přišel do Deštného v Orlických horách z Litomyšle, aby zde založil a provozoval slavnou sklářskou huť Karolina. Dům – tzv. Huťmistrovna – byl vybudován jako nedílná součást sklárny Karolina a vynikal svoji originální jemnou architekturou průmyslnického sídla a obklopen byl parkem ze vzácných a ušlechtilých stromů a dřevin. Produkce sklářských výrobků v huti Karolina byla tehdy na velmi vysoké umělecké i řemeslné úrovni a exportovala se zejména do Ameriky a Anglie.


Po ukončení činnosti huti Karolina, jež byla poslední provozovanou sklářskou hutí v Orlických horách v roce 1910, byly prostory sklárny nadále využívány už jen jako sklady a bývalá Huťmistrovna jako ubytovací zařízení, později známé jako Květa. Celý areál postupně chátral a až nyní přichází doba k obnovení jeho zašlé slávy. Staňte také se součástí slavného příběhu.


Dnes, Penzion Apidae přináší svým návštěvníkům radost a krásné chvíle v úchvatných Orlických horách. Možností, které se otevírají, je spousta. Duch místa, které bývalo kdysi světovým, tak prostupuje i naší přítomností a nabízí výjimečné zážitky z pobytu v Apidae. Vše je pojato poctivě tak, aby nic nechybělo a současně ani nerušily různé nadbytečnosti. 


Nic není u konce a další rozvoj penzionu Apidae a restaurace bude následovat. Na řadě je nyní park a zahrada.